banner 458x170 nanosilver eshop cz

banner 228x170 nanoaplikace

SKI365.CZ web 2022

Nanodiamanty zachrání zuby po ošetření zubních kanálků

Lidé, které dříve či později čeká ošetření zubních kanálků, možná naleznou nepatrně velké, ale velmi mocné spojence.

Badatelé Kalifornské univerzity v Los Angeles totiž zjistili, že když do materiálu používaného k výplni zubních kanálků přidají nanodiamanty s antibiotiky, tak tím významně zlepší výsledek takového zákroku pro pacienty.

Kde se berou nanodiamanty? Jsou to částice nepatrné velikosti, které se objevují jako vedlejší produkt při těžbě a opracovávání diamantů. Na šířku lidského vlasu se jich vejdou tisíce a v poslední době se o ně zajímají vědci v celé řadě odvětví. Nanodiamanty nacházejí uplatnění například v léčbě rakoviny, v lékařské diagnostice a také v zubařství, jehož rozvoj vylepšuje kvalitu života mnohých z nás.

Jen ve Spojených státech zubaři uskuteční více než 15 milionů ošetření zubních kanálků. Cílem těchto zákroků je zachránit pacientův zub při infekci dřeňové dutiny, prostoru uvnitř korunky zubu, který vyplňuje měkká tkáň zubní dřeně s krevními cévami a nervovými vlákny. Když zubař řeší takový problém, tak nejprve odstraní zubní dřeň se zánětem a prázdný prostor po dřeni vyplní gutaperčou, polymerem, který je svými vlastnostmi podobný kaučuku.

Gutaperča lidskému tělu nijak neškodí, ale v ošetřených zubních kanálcích někdy přes veškerou péči zubařů zůstanou zlovolné bakterie, které opět spustí infekci. Ošetřený zub jak pak obvykle definitivně ztracen. Používání gutaperči také přináší určité nevýhody, není například jako výplň zubu úplně ideálně pevná.

Jak vylepšit gutaperču?
Tým Kalifornské univerzity v Los Angeles proto postupně vyzkoušeli dva různé typy vylepšené gutaperči. Nejprve ji smíchali s nanodiamanty a pak použili nanodiamanty, na které ještě předem navázali antibiotika. Gutaperču okořeněnou nanodiamanty vyzkoušeli na reálných zubech lidských pacientů. Vyplnili s ní zubní kanálky a pak si prohlédli výsledek pomocí rentgenové mikrotomografie a dalších medicínských zobrazovacích metod. Ukázalo se, že gutaperča s nanodiamanty vyplní zubní kanálky přinejmenším stejně dobře, jak klasicky používaný materiál.

Ve druhé fázi výzkumu pak vědci testovali použití nanodiamantů, na které předtím navázali amoxicilin, širokospektrální beta-laktamové antibiotikum, dnes často používané proti rozmanitým infekcím. A fungovalo to. Badatelé zjistili, že směs gutaperči a nanodiamantů vylepšených antibiotikem úspěšně potlačuje růst bakterií.

nanodiamond

Všechno nasvědčuje tomu, že gutaperča a nanodiamanty s antibiotiky výrazně zlepšují charakteristiky materiálu pro ošetření zubních kanálků. Nanodiamanty vylepšují mechanické vlastnosti gutaperči a přidání antibiotika zase radikálně mění situaci s nepříjemnými zubními bakteriemi.

Na tomto výzkumu Kalifornské univerzity v Los Angeles se podílela celá řada specialistů, včetně materiálových vědců, nanotechnologů, odborníků na přepravu léčiv do těla pacienta, toxikologů, zubních radiologů, endodontistů (čili specialistů na zákroky uvnitř zubu, jako jsou ošetření zubních kanálků) nebo mikrobiologů. Není to ale konec, spíš začátek. Jejich tým teď čeká další náročná práce. Do dvou let hodlají vyladit složení gutaperči s nanodiamanty, aby co nejlépe posloužila zubařům, a zahájit klinické zkoušky nového materiálu na pacientech v Los Angeles. Na obzoru už můžeme tušit mnohem pohodovější zákroky za zubních kanálcích.

Stanislav Mihulka